schedules and full program. How to watch events streaming – OA Sport

Today, Saturday March 20, a day full of sport awaits us. Spotlight on Milan-Sanremo, the first Classic Monument of the cycling season. Many winter disciplines in what is formally the first weekend of spring: the Alpine Skiing World Cup finals in Lenzerheide, the last snowboard competitions, the biathlon pursuits in Oestersund.

Do not miss the hot phases of the tennis and golf tournaments of the week, Six Nations rugby, the many Italian and foreign football matches, other team sports and much more. Below is the complete schedule, the detailed program, all the times of the sporting events scheduled for today Saturday March 20 and the corresponding TV program.

SPORTS CALENDAR ON TV TODAY (MARCH 20): PROGRAM AND TIMES

SATURDAY MARCH 20:

03.00 TENNIS – ATP 500 Acapulco, semi-finals (live TV on Supertennis; live broadcast on supertennis.tv)

06.00 GOLF (European Tour) – Magical Kenya Open, third round (live broadcast on Golf TV and Eurosport Player)

8:00 a.m. FENCING (World Cup) – Women’s epee in Kazan, draw (no TV / streaming coverage)

09:00 ALPINE SKIING (World Cup) – Men’s giant in Lenzerheide, first round (live TV on RaiSport and Eurosport 1; live broadcast on RaiPlay, Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

10.00 a.m. CYCLING – Milan-Sanremo (live TV on Rai 2 from 2.00 p.m. and on Eurosport 1 from 1.45 p.m .; live broadcast on RaiPlay, Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

10.00 ARTISTIC SWIMMING – Italian Championships in Riccione, compulsory (no TV / streaming coverage)

10:30 AM ALPINE SKIING (World Cup) – Women’s Slalom in Lenzerheide, first round (live TV on RaiSport and Eurosport 1; live streaming on RaiPlay, Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

11.00 NORDIC COMBINED (World Cup) – Gundersen HS140 in Klingenthal (live streaming on Eurosport Player)

11.00 FIGHT – European pre-Olympic tournament, preliminary rounds (live streaming on UWW)

11.00 TENNIS – WTA 500 St. Petersburg, semi-finals (live TV on Supertennis; live broadcast on supertennis.tv)

12.00 ALPINE SKIING (World Cup) – Men’s giant in Lenzerheide, second round (live TV on RaiSport and Eurosport 1; live streaming on RaiPlay, Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

12.15 BIATHLON (World Cup) – Women’s Pursuit in Oestersund (live TV on Eurosport 2; live streaming on Eurovision Sport TV, Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

12.30 WOMEN’S FOOTBALL (Serie A) – Roma-Inter (live TV on Sky Sport Uno and Sky Sport Serie A; live broadcast on Sky Go)

12:30 p.m. GOLF (PGA Tour) – The Honda Classic, third round (live TV on Eurosport 2 from 10 p.m.; live streaming on Golf TV, Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

13.00 FOOTBALL (Ligue 1) – Metz-Rennes (live streaming on DAZN)

13.00 SKI JUMP (World Cup) – HS97 Women at Nizhny Tagil (live streaming on Eurosport Player)

1:30 p.m. ALPINE SKIING (World Cup) – Women’s Slalom in Lenzerheide, second round (live TV on RaiSport and Eurosport 2; live streaming on RaiPlay, Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

1:30 p.m. SNOWBOARD (World Cup) – PSL men / women in Berchtesgaden (live streaming on Eurosport Player)

14.00 FOOTBALL (Spanish Liga) – Athletic Bilbao-Eibar (live broadcast on DAZN)

14.00 FOOTBALL (Serie B) – Pordenone-Pisa (Live TV on DAZN1; live broadcast on DAZN)

14.00 FOOTBALL (Serie B) – Four matches: Empoli-Virtus Entella, Frosinone-Lecce, Vicenza-Pescara, Reggiana-Cosenza (live broadcast on DAZN)

14.00 TENNIS – ATP 500 Dubai, final (live TV on Supertennis; live broadcast on supertennis.tv)

2.15pm SNOWBOARD (World Cup) – Men / Women Snowboardcross in Veysonnaz (live streaming on Eurosport Player)

2:30 p.m. WOMEN’S FOOTBALL (Serie A) – Two matches: Fiorentina-Juventus, Napoli-Florentia (live streaming on TIM Vision)

2:45 p.m. NORDIC COMBINED (World Cup) – Gundersen 10 km at Klingenthal (live streaming on Eurosport Player)

15.00 FOOTBALL (Serie A) – Crotone-Bologna (live TV on Sky Sport Serie A; live broadcast on Sky Go)

15.00 FOOTBALL (Serie C) – Monopoli-Palermo (Live TV on RaiSport; live broadcast on RaiPlay)

15.00 RUGBY (Top10) – Five matches: Colorno-Fiamme Oro, Lazio-Emilia, Mogliano-Lyons, Rovigo-Calvisano, Viadana-Petrarca Padova (live streaming on FIR YouTube channel)

3:15 p.m. RUGBY (Six Nations) – Scotland-Italy (Live TV on DMAX; live broadcast on DPlay)

3.15 p.m. BIATHLON (World Cup) – Men’s Pursuit in Oestersund (live TV on Eurosport 2; live broadcast on Eurovision Sport TV, Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

3:30 p.m. FOOTBALL (German Bundesliga) – Bayern Munich-Stuttgart (live TV on Sky Sport Uno; live broadcast on Sky Go)

3:30 p.m. FOOTBALL (German Bundesliga) – Cologne-Borussia Dortmund (live TV on Sky Sport Football; live broadcast on Sky Go)

3:30 p.m. FOOTBALL (German Bundesliga) – Two matches: Werder Bremen-Wolfsburg, Eintracht Frankfurt-Union Berlin (no TV / streaming coverage)

16.00 FOOTBALL (Serie B) – Monza-Venezia (live broadcast on DAZN)

16.00 FOOTBALL 5 (Serie A) – Catania-Avellino (live streaming on PMG)

16.00 WOMEN’S BASKETBALL (Serie A) – Virtus Bologna-Broni (live streaming on LBF)

16.15 FOOTBALL (Spanish Liga) – Celta Vigo-Real Madrid (live broadcast on DAZN)

4.30 p.m. SKI FREESTYLE (World Championships) – Men / Women Slopestyle in Aspen (Live TV on Eurosport 1; live streaming on Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

17.00 FOOTBALL (Ligue 1) – Nice-Marseille (live TV on DAZN1; live broadcast on DAZN)

17.00 FOOTBALL A 5 (Serie A) – Two matches: Genoa-Mantua, Italservice Pesaro-Aniene (live streaming on PMG)

17.00 WOMEN’S VOLLEY (Serie A1, Scudetto playoff) – Round of 16 first leg: Perugia-Cuneo (live streaming on LVF)

5:45 p.m. RUGBY (Six Nations) – Ireland-England (live broadcast on DPlay)

18.00 FOOTBALL (Serie A) – Spezia-Cagliari (live TV on Sky Sport Serie A; live broadcast on Sky Go)

18.00 FOOTBALL (Serie B) – SPAL-Cittadella (live broadcast on DAZN)

18.00 FOOTBALL A 5 (Serie A) – Two matches: Colormax Pescara-Came Dosson, Lido di Ostia-Feldi Eboli

18.00 VOLLEY (SuperLega, Scudetto playoff) – Quarter-finals, race-3: Monza-Vibo Valentia (live broadcast on Eleven Sports)

6:00 p.m. WOMEN’S HANDBALL (World Cup Qualifying) – Italy-Kosovo (Live TV on Sky Sport Arena; Live broadcast on Sky Go)

18.00 WOMEN’S WATER POLO (Serie A1, winner’s stage) – Roma-Plebiscito Padova (live broadcast on Waterpolo Channel)

18.00 FIGHT – European pre-Olympic tournament, finals (live streaming on UWW)

18.30 FOOTBALL (Spanish Liga) – Huesca-Osasuna (live broadcast on DAZN)

6.30 p.m. FOOTBALL (German Bundesliga) – Schalke 04-Borussia Moenchengladbach (Live TV on Sky Sport Uno and Sky Sport Football; live broadcast on Sky Go)

18.30 FOOTBALL A 5 (Serie A) – Real San Giuseppe-Signor Prestito (live streaming on PMG)

18.30 RHYTHMIC GYMNASTICS (Serie A) – Third stage in Fabriano (live streaming on Federgistici’s YouTube channel)

19.00 BASKETBALL (Serie A) – Trento-Brescia (live streaming on Eurosport Player)

19.00 FOOTBALL 5 (Serie A) – Padova-Acqua & Sapone (live streaming on PMG)

8:00 p.m. BASKETBALL (Serie A) – Pesaro-Virtus Bologna (live TV on Eurosport 2; live streaming on Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

8:00 p.m. SNOWBOARD (World Championships) – Men / Women Slopestyle in Aspen (Live TV on Eurosport 1; live broadcast on Eurosport Player, Sky Go, DAZN)

20.00 TENNIS – WTA 250 Monterrey, semi-final (live TV on Supertennis; live broadcast on supertennis.tv)

8:30 p.m. BASKETBALL (NBA) – Los Angeles Lakers-Atlanta Hawks (Live TV on Sky Sport Uno and Sky Sport NBA; live broadcast on Sky Go)

9:00 p.m. FOOTBALL (English Premier League) – Brighton-Newcastle (Live TV on Sky Sport Football; live broadcast on Sky Go)

21.00 FOOTBALL (Spanish Liga) – Valladolid-Sevilla (live broadcast on DAZN)

21.00 RUGBY (Six Nations) – France-Wales (live streaming on DPlay)

LIVE LIVE OF MILAN-SANREMO 2021 FROM 9:30 AM

THE LIVE OF THE GIANT MAN OF LENZERHEIDE AT 9:00 AM AND 12:00 PM

LIVE FROM WOMEN’S SLALOM AT LENZERHEIDE AT 10:30 AM AND 1:30 PM

LIVE ON THE WOMEN’S PURSUIT WITH DOROTHEA WIERER FROM 12:15 PM

LIVE OF THE MEN’S PURSUIT WITH LUKAS HOFER FROM 3:15 PM

LIVE FROM THE PSL OF BERCHTESGADEN FROM 1:30 PM

LIVE LIVE FROM VEYSONNAZ SNOWBOARDCROSS FROM 2:15 PM

Photo: Lapresse

Winston Ferguson

"Total travelaholic. Subtly charming zombie geek. Friend of animals everywhere. Music buff. Explorer. Tv junkie."

Leave a Reply

Your email address will not be published.